Kapēc nogatavināta liellopu gaļa ir kaut kas tik ļoti īpašs?
Gaļas gatavināšanu alās, pieliekamajos kambaros, bēniņos un pagrabos piekopa jau simtiem gadu senā pagātnē, kad nebija ledusskapju vai saldētavu, un vajadzēja kaut kādā veidā gaļu saglabāt svaigu. Mūsdienās tiek iekārtotas speciālas telpas un skapji ar kontrolējamu temperatūras režīmu, labu gaisa cirkulāciju, pat Himalaju sāls flīzēm un īpašu apgaismojumu.
Sausā gaļas gatavināšana ir augstā godā celts un ļoti smalks process. Gatavināšanas laikā, gaļai žūstot un mitrumam tajā zūdot, gaļas garša kļūst izteiksmīga un spēcīga (koncentrēta), to panāk tauku oksidēšanās un paralēli notiekošās fermentatīvās un aerobo baktēriju reakcijas (viss labs, viss vajadzīgs- līdzīgi kā jogurtiem pievienotās labās baktērijas lacto, bifido un tmldz.). Dabīgie gaļā esošie enzīmi mīkstina sīkstākos muskuļus un saistaudus. Pamatīga mitruma zuduma dēļ arī izskaidrojams tas, kādēļ gatavināta gaļa ir dārgāka par negatavinātu - kopējais produkta svars samazinās (nepārdodam ūdeni) un tiek palielināta produkta vērtība.
Ļoti iespējams, ja nekad iepriekš nebūsi saskāries ar gatavinātu liellopu gaļu, tad pirmajā mirklī, atverot gaļas iepakojumu, nedaudz apmulsīsi no intensīvās smaržas (gaļu cepot, smarža mainīsies) un izteiksmīgi tumši sarkanās krāsas (plašs sarkano toņu spektrs). Garšas ziņā, šeit lieliski iederas līdzīgs aprakstošais teksts ko mēdz piedēvēt arī izciliem sieriem un dārgiem vīniem: "izteiksmīga liellopa gaļas garša, noslēpumaini pilnīga, tajā jūtamas riekstu garšas nianses un tā ir fantastiski mīksta".
Gatavojot liellopa gaļas ēdienus mājās, nevajag pārspīlēt ar garšvielām (sāls un pipari ir viss, kas nepieciešams) un noteikti jāievēro viens ļoti svarīgs noteikums- gaļu pirms termiskās apstrādes jāatstāj izsilt līdz tajā viscaur sasniegta istabas temperatūra. Tātad, visupirms, izņem gaļu no ledusskapja un kamēr gatavojies un gādā piedevas un traukus, gaļai vajadzētu būt sasilušai. Cepšana uz pannas vai grila notiek ātri - vien dažas minūtes. Sautēšana un cepeši gan ir ilgāks (pat līdz dažām stundām) pasākums (osso buco, cepešu šķiņķi, Briskets, vaigi, gulašs u.c.), bet arī šajos gadījumos jāievēro tas, ka svaigajai gaļai jābūt istabas temperatūrā.
Vai gaļas gatavināšanu var veikt arī pašu mājsaimniecībā? Jā, var mēģināt. Noteikti pirms tam veicot apjomīgu un padziļinātu izpēti, lai nesanāk gaļu sabojāt sapūdējot. Jāievēro dažādi drošības pasākumi, lai gala produkts ir drošs lietošanai pārtikā. Lielākā problēma būs tas, ka mājas ledusskapis nav īsti piemērots šim procesam. Pirmkārt, strauju un biežu temperatūras izmaiņu dēļ. Otrkārt, gaļa mājas ledusskapī "savilktos" ar visām blakus smaržām un garšām (iedomājies , steiks, kas garšo pēc ieskābušas zaptes un smaržo pēc sīpola....). Treškārt, ir jābūt ļoti zinošam bioloģiskajos, ķīmiskajos procesos, un kā tos uzraudzīt un kontrolēt atbilstoši pārtikas kvalitātes un drošības prasībām.
Galu beigās tomēr šķiet visprātīgāk un ērtāk ir pasūtīt gatavinātu liellopa gaļu interneta veikalā no tāda uzticama gaļas piegādātāja un ražotāja, gatavināšanas speciālista ar pieredzi kopš 2007.gada, kā "Bauņu Bullītis".
Paldies par pasūtījumiem un lai visiem tiek pa mazam "umami" (-maģiski noslēpumains garšas baudījums)!